Te Deum a Názáret Leányai Kollégiumban

Ünnepi hálaadással zárult a tanév a Szociális Missziótársulat fenntartásában működő Názáret Leányai Kollégiumban. A tanév végi Te Deum szentmisét Martos Levente Balázs segédpüspök, a Budapesti Főegyházmegye püspöke, kollégiumunk lelki vezetője mutatta be. A szentmisén jelen voltak a kollégium lakói, a nevelők és a fenntartó Szociális Missziótársulat nővérei.

Drupal alapú webhely
Image

 

A Te Deum, vagyis a hálaadó szentmise minden évben különleges alkalom intézményünk életében. Ilyenkor nem csupán egy tanév végét ünnepeljük, hanem hálát adunk mindazért a kegyelemért, fejlődésért, barátságért és lelki gyarapodásért, amelyet az elmúlt hónapok során megtapasztalhattunk. A tanév során a kollégium nemcsak lakóhelyet biztosított a fiatalok számára, hanem olyan közösséget is, ahol a tanulás, a hit és az emberi kapcsolatok egyaránt fontos szerepet kaptak.

A Názáret Leányai Kollégium küldetése szorosan kapcsolódik a Szociális Missziótársulat alapító szellemiségéhez. A társulat fennállásának kezdeteitől fogva kiemelt figyelmet fordított a fiatalok nevelésére és képzésére. Már az első missziós nővérek is nagy gondot fordítottak arra, hogy a rájuk bízott leányokat hitben, erkölcsben és gyakorlati életvezetésben egyaránt segítsék.

A társulat alapítója, Farkas Edith és az első missziós nővérek felismerték, hogy egy nemzet jövője nagymértékben azon múlik, milyen nevelést kapnak a fiatalok. Ezért a korai években a nővérek különösen a fiatal leányok oktatásával és nevelésével foglalkoztak. Szikszón, valamint a társulat más intézményeiben arra törekedtek, hogy a fiatal lányokból hitükben erős, családjukért felelősséget vállaló, dolgos és művelt asszonyok váljanak.

A nevelés célja nem pusztán az ismeretek átadása volt. A nővérek arra törekedtek, hogy a rájuk bízott fiatalokból jó családanyák, gondos háziasszonyok, felelősségteljes gazdasszonyok és mély hitű keresztény emberek legyenek. A keresztény élet alapjainak átadása, az imádság szeretete, a becsületes munka és a felelősségvállalás mind-mind szerves részét képezte ennek a nevelő munkának.

A társulat történetében különleges helyet foglal el a csobánkai kastély, amely hosszú időn keresztül árvaházként működött. Az ott élő gyermekek és fiatal lányok nem csupán otthonra találtak a nővérek gondoskodása által, hanem olyan képzésekben is részesültek, amelyek segítették őket a későbbi önálló életre való felkészülésben. A nővérek háztartási ismereteket, főzést, varrást, gazdálkodást és családvezetési készségeket tanítottak számukra. Ezek a tudások akkoriban nélkülözhetetlenek voltak ahhoz, hogy egy fiatal nő helytálljon a családi és társadalmi életben.

Az idők természetesen változtak. A mai fiatal lányok előtt egészen más lehetőségek állnak nyitva, mint száz évvel ezelőtt. A középiskolai tanulmányokat követően sokan egyetemeken, főiskolákon folytatják tanulmányaikat, és számos hivatás közül választhatnak. A társulat ezért ma már más formában, de ugyanazzal a szeretettel és felelősséggel végzi a fiatalok szolgálatát.

A Názáret Leányai Kollégium napjainkban elsősorban olyan biztonságos, keresztény értékrendű közösséget kíván biztosítani a fiatalok számára, amelyben tanulmányaik mellett emberileg és lelkileg is fejlődhetnek. A mai világban különösen fontosnak tartjuk a fiatal nők védelmét, támogatását és hitre nevelését. A gyorsan változó társadalmi környezetben egyre nagyobb szükség van olyan közösségekre, amelyek biztos erkölcsi alapokat, hiteles emberi kapcsolatokat és Krisztusra mutató példát kínálnak.

A kollégium küldetésének fontos része, hogy segítsen a fiatal lányoknak megtalálni helyüket az életben. Hisszük, hogy a keresztény nevelés nem korlátozza, hanem kiteljesíti az ember szabadságát. Olyan fiatalokat szeretnénk segíteni, akik később felelős családanyaként, elkötelezett keresztény nőként vagy hivatásukat lelkiismeretesen gyakorló szakemberként gazdagíthatják hazánkat és egyházunkat.

Ugyanakkor azt is fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok nyitott szívvel figyeljenek Isten hívására. Előfordulhat, hogy egy-egy leány életében a Jóisten a szerzetesi vagy más egyházi szolgálatra szólító meghívást helyezi el. A kollégium közössége ebben is támogatást kíván nyújtani: segíteni a fiatalokat abban, hogy felismerjék és bátran kövessék életük hivatását.

Magyarország történelme ezer szállal kapcsolódik a kereszténységhez. Államalapító Szent István király öröksége ma is arra emlékeztet bennünket, hogy nemzetünk lelki és kulturális gyökerei a keresztény hitben találhatók. A Szociális Missziótársulat ezért ma is fontos küldetésének tekinti a keresztény magyar értékek továbbadását és a katolikus lelkiség ápolását.

A Názáret Leányai Kollégium ennek a küldetésnek élő folytatása. A kollégium falai között nem csupán tanuló fiatalok élnek együtt, hanem egy olyan közösség formálódik, amelyben a hit, a tudás, a szolgálat és az emberi méltóság tisztelete egyaránt jelen van.

A tanévzáró Te Deum szentmisén Martos Levente Balázs püspök atya prédikációjában is a hálaadás fontosságára hívta fel a figyelmet, valamint a megérdemelt pihenésre.  Arra buzdította a jelenlévőket, hogy vegyék észre életükben Isten gondviselő szeretetét, és tanuljanak meg hálás szívvel visszatekinteni az elmúlt időszak eseményeire. A szentmise végén közösen adtak hálát a tanév kegyelmeiért, az elért eredményekért és mindazokért, akik munkájukkal, imádságukkal és szolgálatukkal hozzájárultak a kollégium életéhez.

 

Irta és fotózta: Angelika nővér