Lelki és szakmai megerősítés a végső kísérés szolgálatában

Április 8-án a szerzetesi fenntartású szociális intézmények mentálhigiénés munkatársai gyűltek össze Budapesten, a szerzetesi irodában egy rendhagyó szakmai és lelki napra. Az alkalmat nemcsak a témaválasztás tette különlegessé, hanem az is, hogy a találkozásra a nagyböjti időszakban került sor, amikor a befelé figyelés, az elcsendesedés és az elmélyülés különös hangsúlyt kap közösségeink életében.

 

A mentálhigiénés munkatársak a szerzetesi szociális hálózat olyan lelkiismeretes háttéremberei, akik nap mint nap emberek szenvedéseiben, elakadásaiban, veszteségeiben állnak helyt – gyakran csendben, szinte láthatatlanul, de nélkülözhetetlen jelenléttel. A csoport tagjai évi rendszerességgel találkoznak. Fontosnak tartják, hogy szakmai és lelki kérdéseikről is nyíltan beszélhessenek, megosszák egymással a tapasztalataikat, és visszajelzést kapjanak egymástól. Ez a mostani alkalom azonban mélyebb rétegeket érintett: a meghívott előadók, Lengyel Donát atya és Tegzes Katalin segítőnővér közreműködésével a palliatív szemlélet, a személyre szabott élet végi kísérés és a gyász témái kerültek középpontba – olyan területek, amelyekkel ezek a szakemberek nap mint nap szembesülnek, mégis ritkán adatik meg számukra a közös reflexió lehetősége.

A nap bevezető gondolatait Formanek Tamás, a szerzetesi szociális intézmények koordinátora osztotta meg. Beszédében kiemelte azt a jelentős átalakulást, amely az elmúlt időszakban a bentlakásos intézmények ellátotti körében tapasztalható:

„Az ellátottak idősebbek és törékenyebbek lettek, és sokkal több egészségügyi probléma jelentkezik náluk, sokkal rövidebb időt töltenek velünk. Míg korábban évente két-három haláleset történt egy intézményben, ma már ez a szám tíz fölé emelkedett. A mentálhigiénés munkatársak száma azonban nem nőtt az otthonokban – így minden kollégára több gyász és veszteség jut.”

A szerzetesi fenntartású szociális intézmények ma holisztikus szemléletet képviselnek, és egyre tudatosabban keresik annak lehetőségét, hogy a palliatív megközelítést beépítsék a mindennapi gondozási gyakorlatba, A cél az, hogy „az élet befejezése emberhez méltó módon történjen. Csökkentsük a fájdalmat, és adjunk lehetőséget az ellátottaknak, hogy méltó módon tudják befejezni életüket.”

A szakmai nap a piarista kápolnában közös imádsággal kezdődött, amelyet Lengyel Donát atya vezetett. A pasaréti plébánia káplánja, a Gondviselés Háza és a Testvérkék Óvoda lelki vezetője, valamint a Korányi Intézet kórházlelkésze személyes hangvételű előadásában a segítői hivatás belső folyamatait tárta fel. 

Több évtizedes tapasztalattal hitelesen szólt a jelenlévőkhöz: előadása őszinte volt, szókimondó, amely megérintette a hallgatóságot. Történetein keresztül a segítői hivatás érzelmi megterheléssel járó kihívásait mutatta be, és hangsúlyt fektetett arra, mennyire fontos a lelki regenerálódás és az önreflexió. Mária alakját állította példaként – azt a csendes, imádságos jelenlétet, amellyel Jézust kísérte a keresztútján. „Mindent, amit elkezdünk, imádsággal kezdjük” – hangsúlyozta az atya, hiszen, ha ez hiányzik, szolgálatuk sem tud igazán termékennyé válni.

A közös szendvicsebéd nemcsak fizikai feltöltődés volt, hanem lehetőséget adott a személyes beszélgetésekre, kapcsolódásra is. A szerzetesi iroda vendéglátása alatt élénk eszmecsere alakult ki, amelyben a résztvevők az elmúlt időszak eseményeiről, kihívásairól és tapasztalatairól osztották meg gondolataikat. Ezek a találkozások különösen értékesek azok számára, akik földrajzilag távol, de hasonló hivatásban dolgoznak – a visszajelzések, a megértés és a közös tapasztalatok erősítik az összetartozás érzését.

A délutáni programban Tegzes Katalin segítőnővér osztotta meg tapasztalatait. A Tisztítótűzben Szenvedő Lelkeket Segítő Nővérek kongregációjának tagja, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett szakember tíz éven át szolgált az Országos Onkológiai Intézetben. Ahogy fogalmazott, ott „nagyon mély, alapvető kiképzést” kapott a haldoklók kísérésében. 

Katalin nővér előadása gyakorlati példákon keresztül mutatta be, hogy a gyászkísérés nem módszer vagy eljárás, hanem kapcsolat. Egy olyan folyamat, amelyben a segítő képes belehelyezkedni a másik élethelyzetébe, és hiteles jelenléttel segíteni őt útján. „Nem halhatunk meg a beteggel együtt – de a saját halálunkat végig kell gondolnunk, hogy valóban segíteni tudjunk” – fogalmazott. Előadása megrázó őszinteséggel szólt arról, milyen belső munkát igényel a veszteségek között való szolgálat. A segítő önismerete, lelki egészsége és belső stabilitása nemcsak önmaga védelmére szolgál, hanem annak is záloga, hogy valódi támaszt nyújthasson másoknak. Ebben pedig – ahogy a nővér fogalmazott – a hit adja meg az alapot.

A találkozó a résztvevők számára a szakmai eseményen túl valódi lelki töltekezést is jelentett. Egyértelművé vált: a segítő hivatásban dolgozóknak éppúgy szükségük van támogatásra, megértésre és belső újraépülésre, mint azoknak, akiket kísérnek. A halálról, gyászról és hitről való őszinte párbeszéd pedig segíthet abban, hogy a gondoskodás emberhez méltó lehessen – az élet utolsó pillanataiban is.

***
Forrás: Ferences Média 2025
Fotók: Formanek Tamás

 

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41