Szűz Mária, az Egyház anyja kápolna búcsúja

2021. máj. 24. (hétfő) 10:00
Budapest

Pünkösdhétfőn az egyház a Boldogságos Szűz Mária, az egyház Anyja liturgikus emléknapját ünnepli Ferenc pápa 2018-ban hozott döntésének megfelelően. A Budapesti Szent Ferenc Kórház kápolnája viseli elsőként az országban ezt a titulust. Az Assisi Szent Ferenc Leányai Kongregációja - aki a kórház fenntartója - különösen nagy tisztelettel fordul Szűz Mária felé.

 

A búcsút szentmisével ünnepelték meg az egybegyűltek a kórház kápolnájában.  Dr. Beer Miklós nyugalmazott váci püspök szentbeszédét teljes terjedelemben itt olvashatják el:

"Szeretettel köszöntök mindenkit, aki megjelent ezen az ünnepi szentmisén. Együtt érzek mindenkivel, aki épp most a betegség terhét hordozza. Tíz nappal ezelőtt én is szó szerint ki voltam terítve, mert volt egy sérvműtétem és abból lábadozom. Így jöttem hozzátok erre a szép, mai ünnepre. Ezzel az élménnyel együtt kérjük a Szűzanyát, hogy imádkozzon velünk és értünk, hogy kapjunk erősítést, bátorítást, segítséget ezekben a nehéz órákban a megpróbáltatásunk órájában. S ezt annál inkább merjük kérni, mert hiszen az evangéliumban hallottuk, hogy Jézus értünk szenvedett a kereszten, értünk halt meg és ott állt a kereszt alatt Szűzanya, átérezve az Ő szörnyű szenvedését és fájdalmát. S a fájdalmak Anyja Jézus rendelése szerint lett a mi egyházunk Édesanyja, a mi mennyei pártfogónk, aki együtt érez ugyanúgy a mi szenvedéseinkkel, mint az Úr Jézus.

Pünkösd ünnepéhez kapcsolódik ez a mi Mária ünnepünk. Tegnap a régi, kedves plébániámon, Pilismaróton bérmáltam fiatalokat. Hát ott is, egy kicsit, alig álltam a lábamon, de utána elfelejtettem mindent, látva a kedves fiataloknak mosolyát, kedves, tiszta tekintetüket. Gondoltam a Bíboros úrra, aki pár kilométerrel odébb mondja a pünkösdi szentmisét, a pápa Rómában, a Szűzanyával együtt ünnepeljük az Egyházat. Nem hogy csak ott volt az apostolokkal az utolsó vacsora termében, ahol imádsággal készültek a Szentlélek fogadására Jézus ígérete nyomán, hanem tanúja volt a Pünkösdi csodának. Tanúja és részese. Amint az apostolok, ő is akkor érthette meg az Úristen szeretetét, aki Jézus személyében meghív bennünket, hogy az ő isteni személyének, szeretetének legyünk tanúi és hordozói. Ez az a gondolat, amit szeretnék kihangsúlyozni ezen a mai, kedves ünnepünkön, pünkösdhöz kapcsolódóan, ahogy hallottuk az ősszüleink szomorú történetét. Miről is van szó? Az ősszüleink engedtek a kísértésnek és nemet mondtak az Úristen meghívó szeretetére. Pedig az a meghívó szeretet kezdettől fogva arról szólt, hogy legyünk a Teremtő Isten munkatársai.

Mikor a kórházban a műtétem után, kiterítve néztem a plafont, a gondolataim vibráltak és mindig visszatértem ahhoz a gondolathoz, hogy az Úristen mindent értünk teremtett. Szerettem mindig nézni a csillagokat, oly csodálatos a csillagos ég. Cserkészeimmel sokszor mentünk éjszakai túrára a Pilisi hegyekbe, megálltunk és néztük a csillagokat. Az Úristen mindent értünk teremtett, a Földünket minden csodájával, a növényeket, az állatokat, - mindent értünk, emberekért.

Jézus Krisztus személyében, a Teremtő Isten megmutatja azt, hogy részese a mi emberi életünknek. A Szűzanyától magára veszi aranyos kis gyermekként a mi emberi testünket. A megtestesülésnek a csodája, ez a nyitánya és a kezdete annak, hogy az Úristen velünk együtt akarja tovább építeni, gazdagítani a teremtést, új teremtésként az Isten Országát. S az ősszülők sajnos erre mondtak nemet. Elhitték a kísértést, hogy ők majd maguk is boldogulnak. S a Szűzanya a második Éva, aki igent mond mindnyájunk nevében a jó Isten hívására. Ő az első, aki szó szerint az Úristen teremtő társa lesz, aki édesanyaként a földi testét adja Isten egyszülött Fiának.

Erre hív bennünket a Szentlélek Úristen, Jézus ígérete nyomán, hogy újra és újra igent mondjunk az Úristen szeretetére és legyünk a munkatársai, mindenki azzal az adottsággal, amit az Úristentől kapott.

Itt a kórházi környezetben különös jelentősége van annak, hogy Isten munkatársai a mi orvosaink, akik a tudásukkal, szakértelmükkel,  hivatástudatukkal segítenek a gyógyulásunkban, az ápoló nővérek és mindenki, aki az egészségügyben dolgozik. Az elmúlt évben és hónapokban, annyiszor megtette a Szentatya is, és megtesszük mindnyájan, hogy megköszönjük az ő munkájukat.

A kórházban, ahol engem operáltak, visszatérő vendég vagyok, van egy kedves kötöző nővér. Amikor megtudta, hogy ott vagyok, mondta: itt vagyok püspök atya, imádkozom püspök atyáért. Imádkoztam a műtét alatt is, hogy a Szentlélek Úristen segítse az orvosok kezét, hogy ügyesek legyenek.

Isten munkatársul választ, hogy velünk együtt valósítsa meg az Ő szeretetének a tervét, a szeretet, a béke, a jóság, az üdvösség országát. Együtt imádkoztak az apostolok, kérték a Szentlelket a Szűzanyával. A Szűzanyával együtt imádkozunk, hogy a Szentlélek Úristen keresztségünkben kapott meghívását élessze föl a szívünkben, a lelkünkben, hogy nagy szívvel, nagy szeretettel tudjunk igent mondani János apostollal együtt, az egész Egyházunkkal, Szentatyánkkal együtt, hogy Uram azt akarom, amit tőlem vársz, Szentlelkeddel segíts, bátoríts, ahogy a Szűzanyának a felajánlását elfogadtad, hogy általa életünk legyen és bőségben legyen. Amen."

 

Forrás és fotó: Assisi Szent Ferenc Leányai Kongregációja

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Horváth Sarolta

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Nagy-Bozsoky Anna – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: P. Hortobágyi T. Cirill OSB főapát

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41