Az iraki domonkos nővérek beszámolója a pápalátogatásról

2021. már. 7. (vasárnap) 08:00
Irak

"Hatalmas örömben volt részünk"

Kedves Barátaink!

Március 5-7 között Irak történelmi napokat élt meg, melyek során minden szempontból egyedülálló események részesei voltunk. Irakiakként követtük Őszentsége Ferenc pápa látogatását a városok-ban, ahol különböző közösségekkel találkozott: keresztényekkel, mandeusokkal, muszlimokkal, jezidikkel, stb. Ez az iraki látogatás számos üzenetet hozott az irakiak és az egész világ számára. Az, hogy a Szentatya mint bűnbánó zarándok érkezett, még mélyebb jelentést adott ennek a látogatásnak, amely minden jóakaratú ember számára a szeretet, a béke és az öröm érintése volt. Talán ez volt az első alkalom, hogy Irak megnyerte a világ szívét és figyelmét, hála ennek a rendkívüli eseménynek, amely összefogott minden iraki embert.

Közösségünkből sok nővér oroszlánrészt vállalt a virrasztások és ünnepségek előkészítésében, megszervezésében. A rendezvények célja az volt, hogy az emberek lelkileg felkészülve, bűnbánattal és reménnyel várják a pápát. Az igazat megvallva, a látogatást vegyes érzelmekkel vártuk: egyrészt nagyon aggódtunk a pápa biztonságáért, hiszen érkezése előtt számos fenyegetést kapott. Másrészt nagyon örültünk ennek a rég várt látogatásnak. Ám az az öröm és béke, amit a pápa jelenléte váltott ki bennünk, minden várakozásunkat felülmúlta. Azt tapasztaltuk meg, hogy a pápa karjaiban az egész világ átölel bennünket, és nem azt, hogy figyelemre sem méltatnak.
A pápa felhívta keresztény közösségünk figyelmét arra a feladatra és felelősségre, amit országunk építésében és fejlődésében kell betöltenünk. Tőlünk, szerzetesektől azt kérte, térjünk vissza gyökereinkhez, alapítóink karizmájához és azt a maga teljességében éljük meg. A pápa imádkozott azért, hogy az idősek bölcsessége és a fiatalok vágyai találkozhassanak, és így megőrizhessék az alapítóktól ránk hagyományozott örökséget és azt továbbadhassuk az utánunk érkezőknek.

A Szentatya látogatásának minden állomása jelentőségteljes volt: Bagdadban, a Köztársasági Palo-tában azt kérte az emberektől, hogy arra koncentráljanak, ami összeköti őket, hogy megtalálják azt a közös nevezőt, amelyen felépülhet a párbeszéd kultúrája, s így az egymás iránti elfogadás és tisztelet új útjai nyíljanak meg. Külön kihangsúlyozta a testvérség kötelekét, amely a látogatás mottója is volt: „Ti mindannyian testvérek vagytok!”. A Szentatya továbbá azt kérte, hogy ne csak az épületeket és a városokat építsük újjá, hanem a megbocsátást és a kiengesztelődést is; vessük el az ellenségeskedést, a korrupció hazugságait, és az Isten nevében való gyilkolást. Ennek előmozdítására a pápa sürgette a politikusokat, hogy az emberek, különösen is a szegények érdekeit szolgálják, ne a sajátjukat, és ne tegyenek különbséget a polgárok között, mintha a kisebbségek másodrangú állampolgárok lennének. Lényegbevágó mozzanat volt, amikor felhívta arra a figyelmet, mennyire fontos, hogy az iraki néphez való tartozás érzését erősítsük egymásban. A pápa beszélt a politikusok és az egész nép által hordozott sebekről és kudarcokról. Hangsúlyozta, hogy a gyógyulás annak függvénye, hogy mint nép, akarunk-e békében együtt élni. Felhívta továbbá a világ, az NGO-szervezetek és minden jóakaratú ember figyelmét, hogy legyenek szolidárisak az iraki néppel, és segítsenek újjáépíteni országunkat, helyreállítani a biztonságot és a gazdasági egyensúlyt.

Bagdadban, a Közbenjáró Szent Szűzről nevezett katedrálisban (ahol 2010-ben 53 ember halt vértanúhalált) a Szentatya a szerzeteseket buzdította, hogy ezekben a zaklatott időkben is folytassák Krisztusról szóló tanúságtételüket; kérését a szintén bagdadi Szent József templomban is aláhúzta. Nagyszerű volt látni, hogy Najaf-ban a két nagy spirituális vezető, a Pápa és Al-Sistani ajatollah találkozott közös céljaik, az igazságosság és a szegények méltósága érdekében.
Ur városában, Ábrahám földjén a pápa, „Ábrahám sátra alatt”, találkozott a különböző vallások képviselőivel, s együtt imádkoztak azok, akiknek hite abban az Egy Istenben gyökerezik, akit Ábrahám tisztelt. Imádkoztak Ábrahám minden gyermekéért, sürgetve a politikusokat és vallási veze-tőket, hogy a békét szolgálják és azért dolgozzanak. A békére különösen is a keresztényeknek van szükségük, akiket folyamatosan fenyeget a kivándorlás veszélye.
Moszulban a Szentatya meglátogatta azt a teret, ahol puszta gyűlöletből az ISIS négy templomot is lerombolt. A pápa ezzel a látogatással azoknak az irakiaknak a nyílt sebeit érintette meg, akik évekig szenvedtek az Iszlám Állam atrocitásaitól. Karakosban, amely három évig elhagyatottan állt, szintén az ISIS miatt, a pápát olajfa- és pálmaágakkal várták; beszédében kiemelte, mennyire értékeli az emberekben a megbocsátás és újrakezdés vágyát. Mély hatással volt ránk, hogy a pápa az eredetileg tervezett repülőút helyett személygépkocsival utazott Karakosból Erbilbe, s így ugyanazt az utat tette meg, amit azok az emberek, akiknek a Ninivei-síkságról kellett elmenekülniük 2014. augusztus 6-án az Iszlám Állam elől. Erbilben, a városban, amely befogadta a menekülteket, a Szentatya 15000 ember jelenlétében mutatott be szentmisét, amelynek során ismét lehetőségünk volt hallani a remény szavait. A pápa utolsó szavai, amelyekkel a misét zárta, ezek voltak: Salam, Salam, Salam… (béke, béke, béke).

Kedves Testvérek és Nővérek szerte a világban, köszönünk nektek minden szeretetet, szolidaritást támogatást és imát, amellyel a Szentatya látogatását kísértétek. Kérjük, imádkozzatok továbbra is, hogy ez a látogatás valóban hatással legyen országunkra.

Sienai Szent Katalinról nevezett Domonkos Nővérek, Irak,
2021. márc. 15.

 

Forrás és fotó: https://www.facebook.com/domonkosnoverek

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Horváth Sarolta

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Nagy-Bozsoky Anna – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: P. Hortobágyi T. Cirill OSB főapát

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41